top of page

ERASMUS+ İLE YURTDIŞINDA EĞİTİM

     Günümüzde yeni mezunlar arasındaki rekabet daha önce hiç olmadığı kadar çetin. Sağlam bir yurtdışı deneyimine sahip olmak; işverenlerin yeni mezunları değerlendirirken iyi bir mezuniyet derecesi ve iş tecrübesiyle birlikte dikkat ettiği faktörler arasındaki yerini almış durumda. Rakiplerinizin bir adım önüne geçmek ve mezuniyet sonrası iş aramalarınızı kolaylaştırmak için Erasmus mantıklı bir seçenek olabilir. Erasmus+ (Erasmus Plus) ile bir Avrupa ülkesinde dil yeteneklerinizi geliştirebilir, eşsiz bir yurtdışı deneyimi ile akademik ve profesyonel becerilerinize katkıda bulunabilirsiniz. Yabancı dile yoğunlaşmak isterseniz, Erasmus yerine yurt dışında dil eğitimi almanızı öneririz.

Yurtdışında bir dönem geçirmek; Türkiye'deki öğrenci hayatından bir süreliğine uzaklaşmak ve farklı kültürleri tanıyıp değişik uluslardan birçok yeni arkadaş edinmek için harika bir fırsat. Aynı zamanda vizyonunuzu genişletebilir, daha bağımsız ve özgür bir yaşam sürebilir ve kişisel gelişim ve olgunlaşmanıza pozitif etki edebilirsiniz.

ERASMUS ŞARTLARI VE ERASMUS İÇİN GEREKENLER

 

 

  Erasmus+ (Erasmus Plus) programı ile üniversite değişim programlarına katılmak ya da yurtdışında staj yapmak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu program ile yurtdışına çıkmak isteyen öğrenciler, başvurdukları dönemde bir üniversiteye kayıtlı olmalılardır. Birçok üniversite öğrenciler için yurtdışında eğitim görmeden önce en az iki dönem üniversite eğitimi görmüş olmalarını istemektedir. Buna ek olarak, alacağınız dersleri anlamanız adına gidilecek okulun eğitim dilini yeterli bir düzeyde biliyor olmanız ön koşullar arasında yer alıyor. Gideceğiniz ülkedeki eğitim süreniz bir yılı geçmemeli ve Erasmus+ programlarından birine (Leonardo da Vinci gibi) daha önce katılmamış olmalısınız, aksi takdirde hibe başvurunuz kabul olmayacaktır.

Bunun dışında örgün öğretim olmayan, Açık Öğretim veya uzaktan gibi öğretim programlarına dahil olan öğrenciler Erasmus öğrenci değişim programından yararlanamazlar. Ayrıca Avrupa dışında Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Avustralya, Çin, Singapur, Japonya gibi ülkelere gitmek isteyenlerin Erasmus programı ile bunu gerçekleştirmeleri mümkün değildir. Bu tip durumlar için her zaman Erasmus'a alternatif programlar sayfamıza göz atarak size en uygun seçeneği araştırabilirsiniz.

 

ERASMUS+'IN AVANTAJLARI NELERDİR?

 Erasmus+'ın sağladığı en önemli avantajlardan biri; gideceğiniz üniversitede harç ödemeyecek olmanızdır. Ayrıca gideceğiniz ülkeye bağlı olarak 200 ile 500 Avro arasında hibe almanız dahi mümkün. Yurt dışında eğitim almak için dil bilgileri çok önemli bir yer tuttuğundan, yurt dışına gitmeden önce dil kurslarına katılıp eğitim almanız oldukça önemli.

ERASMUS+ PROGRAMINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

 

  Erasmus yapmaya karar verdikten sonra ilk durağınız üniversitenizin uluslararası ofisi olacaktır.  Yurtdışına gitmenizde yardımcı olması gereken kişi üniversitenizin Erasmus Koordinatörü'dür. Erasmus'a başvururken teslim etmeniz gereken birtakım döküman mevcuttur. Bunlardan başlıcaları: Kabul Mektubu (Statement of Acceptance ya da Acceptance Letter), Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) ve niçin yurtdışına gitmeye uygun olduğunuzu anlatan bir Niyet Mektubu (Letter of Motivation). Bunların dışında üniversiteniz veya gideceğiniz kurum sizden dil yeterliliğinizi ispatlamak adına Erasmus dil yeterliliği sınavını geçmiş olmanızı isteyebilir. Pasaportunuz yoksa çıkartmak için işlemlere başlamalı, eğer varsa süresini kontrol etmeli ve gerekirse pasaportunuzun süresini uzatmalısınız. Her üniversitenin farklı bir süreci olduğundan teslim etmeniz gereken evrakları okulunuzla teyit etmenizi tavsiye ederiz.

ERASMUS'A HANGİ ÜLKELER DAHİL?

  Erasmus'la hangi ülkelere gidebilirim diyorsanız yanıtı basit. Erasmus'la 28 Avrupa Birliği ülkesinin yanı sıra Norveç, İzlanda, Lichtenştayn ve Türkiye'ye gidebilirsiniz. Bunların dışında anlaşmalı bazı diğer ülkelere de koşullar dahilinde gidebilmek mümkün.

Erasmus değişim programı ile bir yurtdışı macerasına adım atan Türk öğrencilerin tercih ettiği en popüler Erasmus ülkeleri sırasıyla şöyle:

  • İtalya

  • İspanya

  • Hollanda

  • Fransa

  • Çek Cumhuriyeti

  • İngiltere

  • İsveç

  • Macaristan

  • Portekiz

  • Belçika

Kaynak : www.ef.com.tr  adresinden alıntıdır.

Erasmus, nasıl yapılır, Güzel Sanatlar Hazırlık resim kursları, buca resim kursu, konak, alsancak, karşıyaka, bornova, gaziemir, mavidüş sanat merkezi, torbalı, aydın, manisa, resim kursu, çizim kursu, resim öğretmenliği, animasyon bölümüne hazırlayan resim kursları, grafik tasarım hazırlayan resim kursu, en iyi resim kursu izmir, ressam, imgesel, desen, anatomi kursu, hobi resim kursu, mehmet kutluay, gözde günay, moda tasarım 

bottom of page